Aydınlı mh. Mayıs sk. No:2B, Dumankaya Adres Lobi B blok, Dükkan:3 Tuzla / İstanbul
trende

Servo Motor Bakımı

05.07.2022
473

SERVO MOTOR NEDİR?

Servo motor, düzenli bir AC yada DC motorun sahip olmadığı yetenekler olan, açısal pozisyon, tork, hızlanma ve hız bakımından hassas bir kontrol özelliği kazandırılan döner bir aktüatör veya motordur. Düzenli bir motor kullanılır ve pozisyon geri bildirimi için bir sensörle (encoder, resolver, tacho generator) eşleştirilir. Kumanda (servo sürücü), özellikle bu amaç için tasarlandığı için servo motorun en karmaşık parçasıdır.

Servo motor, dönme hızını ve konumunu kontrol etmek için konum geribildirimi kullanan kapalı devre bir servomekanizmadır. Kontrol sinyali, şaft için son konum komutunu temsil eden analog veya dijital girişdir. Bir tür kodlayıcı, hız ve konum geribildirimi sağlayan bir sensör işlevi görür. Çoğu durumda, sadece pozisyon bildirilir. Son pozisyon kontrolöre rapor edilir ve bu başlangıç pozisyon girişi ile karşılaştırılır ve daha sonra bir tutarsızlık varsa, motor doğru pozisyona gelmek için hareket ettirilir.

SERVO MOTORUN AMACI!

Servo motorlar aslında belirli bir motor sınıfı değildir, ancak bir fırçalı DC, fırçasız DC veya AC motor içeren ve bir kapalı devre kontrol sensörününde (encoder, resolver) bulunduğu, belirli parçaların bir kombinasyonudur. Robotik, otomatik üretim ve bilgisayarlı sayısal kontrol (CNC) işleme uygulamalarında, hız, pozisyon ve tork kontrolünün gerekli olduğu tüm makine uygulamalarında kullanılırlar.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: