Aydınlı mh. Mayıs sk. No:2B, Dumankaya Adres Lobi B blok, Dükkan:3 Tuzla / İstanbul
trende

Servo Sürücü Tamiri

05.07.2022
440

SERVO SÜRÜCÜ NEDİR?
Servo sistemler dört ana bileşenden oluşur. Motor, sürücü, kontrolör ve bir kodlayıcı olan geri besleme sensörü. Kontrolör ve sürücü, motorun ne yapması gerektiğini belirlemek için birlikte çalışır. Kontrolörden gelen zayıf akım sinyallerini, sürücü motorun istediği seviyeye yükselterek kontrollü dönüş hareketini sağlar. Bu sebeple servo sürücülere servo amplifikatör de denebilir.

Kontrolör gerekli yolu veya yörüngeyi hesaplamaktan ve sürücüye düşük voltajlı komut sinyalleri göndermekten sorumludur. Ardından sürücü istenen hareketi elde etmek için motora gerekli voltajı ve akımı gönderir. Servo sistemlerde kontrol edilecek en yaygın parametre tork olmasına rağmen sürücü tork, hız veya pozisyonu kontrol edebilir.

Sistemin “beyni” olduğu için, kontrol ünitesinin işi geri besleme cihazından bilgi almak ve uygun voltaj sinyallerini sürücüye göndermek. Sürücü “sinir sistemi” olarak hareket eder ve motora gerekli miktarda akımı gönderir. Bu okuma ve geri bildirime cevap verme süreci, sistemi bir servo sistemin belirleyici özelliği olan “kapalı döngü” yapar.
Bir servo motorun boyutlandırılmasında en önemli araçlardan biri tork-hız eğrisidir. Ancak çoğu zaman, tork-hız eğrisi, belirli bir motor tahrik kombinasyonuna özgüdür. Bunun nedeni, motorun sürekli ve en yüksek tork yeteneklerinin hem motorun hem de sürücünün termal özelliklerinden etkilenmesidir. Motordaki verimsizlikler, bunun, yatak yağlamasını ve sarımların etrafındaki yalıtımı düşürebilen ısı üretmesine neden olur. Tipik olarak bir motoru en yüksek torkunun üstünde çalıştırmanın neden olduğu aşırı sıcaklık, motorun mıknatıslarını manyetik olarak kaldırabilir. Sürücünün hareketli parçası olmamasına rağmen, ısı güç transistörlerine zarar verebilir.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yazın
Ürün ve Hizmetlerimiz Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizi Arayabilirsiniz: